صندوق فروشگاهی چیست و چه کابردهایی دارد؟ کدام نوع آن مناسب من است؟

صندوق فروشگاهی چیست و چه کابردهایی دارد؟ کدام نوع آن مناسب من است؟

امروزه صندوق فروشگاهی نقشی اساسی در راه اندازی یک فروشگاه موفق ایفا می کند. با گذر زمان صاحبان مشاغل به اهمیت استفاده از یک نرم افزار جامع که امکان مدیریت بهتر انبار، پرسنل، میزان خرید و فروش، مدیریت صندوقدار و کلیه امور داخلی و خارجی فروشگاه را فراهم می کند، پی بردند. با افزایش حجم کاری و گسترده شدن روش های حرفه ای مدیریت کسب و کار، دیگر استفاده از قلم و کاغذ برای محاسبه تعداد کالاهای موجود در انبار یا میزان فروش ماهیانه فروشگاه، امری ناممکن شده است. افزایش روزافزون کاربرد فناوری اطلاعات و کامپیوتر در کسب و کارها از یک طرف و افزایش سطح سواد صاحبان جدید این کسب و کارهای مستقل و افزایش آگاهی های و زیرساخت ها از طرف دیگر، باعث به کارگیری درست و مقرون به صرفه صندوق فروشگاهی و نرم افزار حسابداری گردیده است.

تاریخچه صندوق فروشگاهی

صندوق فروشگاهی برای اولین بار توسط جیمز ریتتی پس از جنگ‌های داخلی آمریکا اختراع شد. او صاحب یک رستوران در دایتون، اوهایو بود و می‌خواست از سرقت داراییش توسط کارکنان جلوگیری نماید. او مدل ریتتی را در سال ۱۸۷۹  پس از دیدن یک ابزار که تعداد چرخش‌های پروانه در یک کشتی بخار را می‌شمرد اختراع نمود.

تاریخچه صندوق فروشگاهی

ثبت‌های مالی اولیه کاملاً مکانیکی بودند و قبض رسید ارائه نمی‌کردند. کارمند مجبور بود تا در هربار انتقال وجه به صندوق پول شمار مبلغ فروش را در آن ثبت نماید و زمانی که کلید را به طور کامل در آن قرار می‌داد، کشو باز شده و زنگ می‌زد و به مدیر خبر می‌داد که فروش در حال انجام است. این ماشین های اصلی چیزی جز ماشین های ساده محاسباتی نبودند.

مدت کوتاهی پس از این ثبت اختراع ریتتی تمام منافع خود را در تجارت صندوق فروشگاهی به شخصی به نام یعقوب اچ. اکرت ساکن شهر سین سیناتی در اوهایو آمریکا واگذار نمود، که شرکت تولید ملی را تأسیس کرد. در سال ۱۸۸۴ اکرت این شرکت را به جان اچ. پترسون فروخت، که ان را به شرکت صندوق پول شمار ملی تغییر نام داد و صندوق پول شمار را با اضافه کردن یک رول کاغذ به ان بهبود بخشید تا تراکنش‌های مالی و فروش را ثبت نموده در نتیجه رسید ارائه نماید. هدف اصلی از اعلام وصول حفاظت از کلاهبرداری‌های در حال افزایش بود. صاحب کسب و کار می‌تواند رسید را بخواند تا اطمینان حاصل نماید که صندوقداران برای هر معامله مبلغ صحیح را از مشتریان دریافت می‌نمایند و از کشو صندوق فروشگاهی اختلاس نمی‌کنند.

در سال ۱۹۰۶، مخترع چارلز اف. کترینگ یک صندوق فروشگاهی را با یک موتور الکتریکی طراحی نمود. طراح پیشرو، سازنده، تولیدکننده، فروشنده و صادرکننده صندوق فروشگاهی که در سال ۱۹۵۰ تا ۱۹۷۰ در لندن مستقر بود صندوق فروشگاهی گراس بود، که توسط برادران سام و هنری گراس تأسیس شد.

صندوق فروشگاهی آن‌ها به طور خاصی در زمان تبدیل به سیستم ده دهی در بریتانیا در اوایل سال ۱۹۷۱معروف بودند، هنری یکی از مدل‌های معروف صندوق فروشگاهی را طراحی نمود که می‌توانست پول‌های رایج را از کرون سوئد به پوند انگلیس به‌طوری‌که خرده فروش‌ها می‌توانستند به راحتی آن را از یکی به دیگری تغییر دهند.

مزایای صندوق فروشگاه

1-    تسلط بر امور داخلی فروشگاه و موجودی کالاها و انبار

2-    اطلاع از میزان فروش روزانه و ماهانه فروشگاه

3-    ارائه انواع گزارش مدیریتی و تصمیم گیری بهتر با استفاده از گزارشات مرتبط و به روز

4-    فروش بیشتر به واسطه ارائه خدمات بهتر به مشتریان نهایی

5-    بهره مندی از نظم داخلی در فروشگاه

6-    سرعت پردازش در محاسبات و تسلط بر امور کارکنان و فروشندگان

7-    اطلاع از وضعیت تامین کنندگان کالاها و مواد اولیه

8-    کاهش هزینه های ناشی از عدم وجود اطلاعات

9-    کاهش اشتباه به پایین ترین حد

فواید صندوق فروش

نرم افزار فروشگاه خود نقش بسیار مهمی در ارائه انواع خدمات دارد چرا که امکانات نرم افزارها با هم متفاوت است و هر کدام بنا به شرکت تولید کننده و قیمت نرم افزار، خدمات متفاوتی را ارائه می دهند. در ادامه با پرشین بارکد همراه باشید تا چند ویژگی مهم نرم افزارها را با هم بررسی کنیم:

1-    جامع و یکپارچه باشد و نیازها را به راحتی برطرف کند

2-    قابلیت اتصال به انواع سخت افزارها را داشته باشد

3-    دارای رابط کاربری آسان باشد به نحوی که هر کس به راحتی بتواند از ان استفاده کند

4-    نیازهای هر صنف شغلی را به طور تخصصی و کامل رفع سازد؛ چرا که مشخصاً نیاز یک فروشگاه مواد غذایی با نیاز یک فروشگاه آهن آلات با هم متفاوت است

5-    به روز و همگام با جدیدترین فناوری ها باشد و پشتیبانی مناسبی داشته باشد

6-    دارای امکان گزارش گیری مناسب و تفصیلی باشد

7-    جذاب، دقیق و سریع باشد و کیفیت ساخت بالایی داشته باشد

 

یک سیستم صندوق فروشگاهی برای یک فروشنده چه کار میکند؟

برای پاسخ دادن به این سوال بهتر است بررسی کنیم که خرده فروش ها چه کارهایی را باید در فروشگاه انجام دهند. در ادامه با پرشین بارکد برای بررسی این وظایف همراه باشید.

  • فروش کالا یا خدمات

اصلی ترین وظیفه فروشگاه ها و هدف اصلی ایجادشان، کسب درآمد و فروش کالا و یا خدمات به مشتری است. واضح است که بقای یک بنگاه اقتصادی به میزان فروش و کسب درآمد آن بستگی دارد.

  • مدیریت موجودی

فروشندگان باید پیگیری کنند که چه محصولاتی وارد فروشگاه شده و یا از فروشگاه خارج شده است. این داده ها اجازه می دهد که فروشندگان تصمیم بگیرند که چه موقع محصول را مجددا سفارش دهند و مشخص نمایند کدام محصولات بیشترین محبوبیت را نسب به سایر محصولات دارند. مدیریت موجودی ضعیف منجر به داشتن موجودی بیش از حد یا موجودی کم و ناقص می شود.

صندوق فروشگاهی به فروشندگان و صاحبان مشاغل کمک می‎کند تا این وظایف را به نحو احسن انجام دهند و همچنین دارای عملکردهای دیگری نیز می باشد که در ادامه به آن ها می پردازیم.

  • فروش ساده

سیستم های POS (مخفف Point of Sale) به فروش سریع تر و دقیق تر کمک می‎کنند. داده های فروش نیز کامپیوتری هستند، بنابراین هیچ فیش کاغذی غیر ضروری یا معاملات از دست رفته‎ای وجود نخواهد داشت.

  • مدیریت موجودی

صندوق فروشگاهی و نرم افزار مربوطه به صورت خودکار، موجودی را مدیریت می‎کند. هر مورد در یک عملیات فروش از موجودی فروشگاه کم می شود، و سیستم زمانی که موجودی در حال کم شدن است اطلاعیه ای را تولید می کند و مسئولین فروشگاه به راحتی می توانند نسبت به چیدن محصول در قفسه ها و یا سفارش محصول اقدام کنند.

  • ایجاد گزارشات

سیستم های POS گزارش فروش تولید می‎کنند. این گزارش، اطلاعات موجودی و فروش به اضافه اطلاعات دیگر را خلاصه می‎کند تا برای مدیر فروشگاه منابع جامعی برای بهبود طرح کسب و کار مهیا شود.

سیستم های POS نه تنها تمام توابع مهم مربوط به کسب و کار را ترکیب می‎کنند، بلکه مدیریت این توابع را نیز به صورت خودکار انجام داده و خواندن و مدیریت آنها را آسان می کنند.

آیا یک سیستم POS ضروری است؟

پایانه های فروش نیز مانند بسیاری از ابزارهای دیگر در جهت رفع نیاز، راحتی و سرعت بخشیدن به کار طراحی و تولید شده اند. این بدان معنی است که شما بدون این دستگاه نیز می تواند کارتان را به صورت سنتی انجام دهید ولی باید تمام مشکلات آن اعم از عدم شفافیت، سرعت پایین، خطاهای گوناگون و ... را به جان بخرید. هر کسب و کاری می تواند بنا به نیازش از مزایای این سیستم بیشترین استفاده را ببرد. مسئله مهم این است که سیستمی که سفارش می دهید مناسب کار شما باشد و هزینه اضافی بابت آن متحمل نشوید؛ برای این موضوع شما به راحتی می توانید با بخش مشاوره پرشین بارکد تماس گرفته و مشاوره رایگان خرید صندوق فروشگاهی و لوازم و تجهیزات اداری را دریافت کنید.

پایانه های فروش نیز مانند بسیاری از ابزارهای دیگر در جهت رفع نیاز، راحتی و سرعت بخشیدن به کار طراحی و تولید شده اند. این بدان معنی است که شما بدون این دستگاه نیز می تواند کارتان را به صورت سنتی انجام دهید ولی باید تمام مشکلات آن اعم از عدم شفافیت، سرعت پایین، خطاهای گوناگون و ... را به جان بخرید. 

کسب و کارهای کوچک و متوسط ​​می توانند از مزایای سیستم فروش کامپیوتری و مدیریت موجودی اتوماتیک برای افزایش تعداد و دقت فروش و کاهش تعداد فهرست‎های دستی اموال مورد نیاز در طول سال استفاده کنند. در محیط خرده فروشی، این به معنی پردازش ساده تر و سریعتر است، حتی زمانی که خطوط طولانی هستند. در محیط یک رستوران، این به معنی سازماندهی کارآمد و مناسب میز، تجزیه و تحلیل آسان و ایجاد رسیدهای دقیق است.

لزوم-صندوق فروش

کسب و کارهای بزرگ برای انجام کارهای ذکر شده و موارد دیگر به سیستم های POS متکی هستند. هنگامی که میلیون ها تومان در معاملات روزانه پردازش می شوند، این سیستم‎ها مشخص می‎کنند که مشتریان چه چیزی را در چه زمانی خرید می‎کنند. موجودی اتوماتیک به کسب و کارهایی با این مقیاس اجازه می دهد تا بسیار موثرتر عمل کنند و ریسک پایین آمدن موجودی در دوره های اوج فروش را به حداقل برسانند. فروش کامپیوتری، باعث انجام سریع معاملات و ساده سازی فرایند خدمت رسانی به مشتریان می‎شود.

در برخی موارد کار کردن بدون استفاده از یک سیستم پایانه فروش امکانپذیر است، اما کارکنان و مدل کسب و کار را تحت فشار قرار می دهد. با توجه به راحتی، سرعت و انعطاف پذیری سیستم های اعتباری مدرن، اینکه یک سیستم پایانه فروش، باعث بهبود عملکرد و درآمد شود با تقریب بالایی تضمین شده است.

انواع مختلف صندوق فروش

صندوق سنتی

صندوقی است که به‌فرم دستی شمارگان را وارد می‌کند و با اهرمی که از بالا به پایین می‌آید شماره‌های وارد شده را ثبت می‌نماید. در این گونه صندوق همه کارها به‌ فرم دستی انجام می‌شود و امروزه طرفداری ندراد.

صندوق ECR

صندوق مکانیزه فروش کلیه عملیات مربوط به فروش کالا و ارائه خدمات را تحت پوشش قرار می دهد تا آنجا که تمامی زنجیره خرید از تامین کنندگان، امور انبارداری، تعیین قیمت، صدور فاکتور، محاسبه مبلغ فاکتور، خدمات مشتریان و در نهایت پرداخت را پشتیبانی می کند.

صندوق فروشگاه کلاسیک

صندوق فروش لمسی

 

مقایسه مدل های مختلف

حال که با انواع صندوق های فروشگاهی آشنا شدیم میتوان گفت مهمترین مزیت یک صندوق فروشگاهی نسبت به کامپیوتر رومیزی و یا لپ تاپ در لوازم جانبی اختیاری است که به چند نمونه از آن در ذیل خواهیم پرداخت:

نمایشگر قیمت مشتری

نمایشگر دوم مشتری

کارتخوان مغناظیسی

ماژول بارکد خوان

چاپگر صدور فیش

هر چند تمامی موارد ذکر شده در بالا به صورت یک دستگاه مجزا نیز موجود بوده و این امکان را به مشتری میدهد که از این امکانات در کنار کامپیوتر و یا لپ تاپ خود نیز استفاده نماید با این حال  چه از نظر فضای اشغالی و چه از نظر زیبایی محیط کسب و کار شما صندوق های فروشگاهی بهترین انتخاب ممکن می باشد

تفاوت پوز بانکی و پوز فروشگاهی

پوز بانکی:

پوز بانکی در اصل نوعی رایانه کامل و کوچک با یک صفحه نمایش می باشد که البته در ظاهر فقط یک فیش خرید را چاپ می کند ولی در واقعیت علاوه بر صدور فیش، عملیات کنترل و حسابداری خودکار را هم انجام می دهد که البته اگر در یک میوه فروشی مراجعه کنید شما یک ترازو می بینید که مبلغ را پس از عملیات وزن کردن، محاسبه کرده و فیش چاپ می شود. همچنین این مبلغ ترازو می تواند مستقیما به پوز بانکی منتقل شود و مشتری بدون وارد کردن مبلغ و فقط با کشیدن کارت، هزینه را پرداخت کند.

پوز فروشگاهی:

پوزهای فروشگاهی یا همان صندوق‌های فروشگاهی در اصل کامپیوترهای پیشرفته‌ای هستند که به صورت تخصصی عمل می نمایند.

سیستم های سخت افزاری پوزهای فروشگاهی برای پایانه‌های فروش طراحی شده‌اند و برای کار فروش در رده جان سخت‌ها و صنعتی‌ها  به شمار می‌آیند. عملیات حسابداری پیشرفته هر فروشگاه بزرگی را به راحتی انجام می دهد و البته کار با این دستگاه‌ها نیاز به دقت بالا دارد و در عین حال راحت است.  این قبیل دستگاه‌ها می‌توانند به صورت تک کاربره و یا چند کاربره در نقاط مختلف یک فروشگاه به خدمت گرفته شوند. در این موارد یک سیستم رایانه قوی به صورت سرور مرکزی در یک نقطه فروشگاه می‌تواند به عنوان دستگاه مادر به کلیه سیستم های فروش معرفی ‌گردد؛ البته این کار توسط مدیر سیستم انجام خواهد شد همینطور سطح دسترسی‌های مختلفی را می‌توان جهت کاربران مختلف ایجاد کرد تا کاربران در حیطه کاری خود فقط فعالیت نمایند که شامل کیس کامپیوتر، مانیتور، فیش پرینتر، بارکدخوان یا بارکداسکنر، بارکد ریدر، نمایشگر دوم، موس، کیبرد، کشوی پول که با امکانات فوق العاده و اطلاعاتی از قبیل لیست چند هزار از مواد غذایی تعریف شده در فروشگاه ها و نرم افزار قدرتمند فروشگاهی با کاربری بسیار ساده و به روز، مورد استفاده مشتریان قرار گرفته است. این دستگاه با شبکه شدن به دستگاه‌های همسان اطلاعات چند صندوق را به طور همزمان بایگانی و تغییرات ایجاد شده را اعمال می‌نمایند به صورتی که گویا اطلاعات تمام دستگاه ها یکسان است.

پوز مکانیزه فروشگاهی یا کامپیوتر معمولی؟ مسئله این است

صندوق فروشگاهی یا کامپیوتر PC

پوز یا صندوق مکانیزه فروشگاهی برای شما بهتر است یا کامپیوتر رومیزی؟ چرا در فروشگاه ها و هایپرمارکت های معروف و بزرگ با وجود  کامپیوتر ها و لپ تاپ ها که قیمتی ارزان تر از پوزهای فروشگاهی دارند از پوز ها استفاده می کنند؟

برای پاسخ به سوالات بالا موارد زیر را در نظر بگیرید.

یک: طول عمر بیشتر دستگاه پوز فروشگاهی نسبت به کامپیوتر ها

جالب است بدانید که تحقیقات نشان داده است که حداقل عمر پوزهای فروشگاهی حتی برای استفاده در فروشگاه های زنجیره ای بزرگ،  ده سال می باشد در صورتی که متوسط عمر یک کامپیوتر سه سال می‌باشد. دستگاه‌های پوز برای این نوع استفاده، اختصاصی سازی شده‌اند بنابراین استهلاک کمتری دارند.

دو: مقاومت بیشتر در برابر عوامل محیطی

صندوق های فروشگاهی یا پوزها  طوری طراحی شده اند که در مقابل عوامل محیطی مثل گرد و غبار، گرما و سرما مقاوم باشند. در اکثر صندوق‌های امروزی دو ویژگی ضد آب بودن و ضد آتش نیز لحاظ شده است. نکته ی دیگر این است که فناوری فن در صندوق‌های فروشگاهی نمی‌باشد و دیگر دغدغه ی از کار افتادن فن به دلیل نشست گرد و غبار را نداریم.

سه: برای کار فروش، تخصصی تر از کامپیوتر ها عمل می کنند

نکته مهم این است که این دستگاه ها تخصصی برای فروشگاه ها طراحی شده اند و بدیهی است کاربری سریع و راحت، با بهره‌گیری از سخت افزارهای فروشگاهی از جمله صندوق، بارکد خوان، پرینتر، انواع ترازوهای هوشمند، نمایشگرهای مشتری، مانیتورهای ساده و لمسی و… آسودگی خیال از سخت‌افزار و توجه به فروش را نوید می‌دهند.

چهار: هزینه ی پائین تر در دراز مدت

در صورتی که در کامپیوترها به مرور بایستی هزینه های نرم افزاری و سخت افزاری زیادی را تحمل کرد . اکثر فروشگاه‌های زنجیره‌ای معروف و بزرگ به دلایلی مثل اطمینان از فروش یکپارچه و مستمر و عدم توقف فروش به دلیل نقص فنی رایانه ،نیاز نداشتن به ارتقاء سخت‌افزاری دستگاه پس از چند سال و در نتیجه کاهش هزینهاز صندوق‌های فروشگاهی استفاده می‌کنند.

پنج: مقاومت بالاتر قطعات آن

برای نمونه CPU یک کامپیوتر رومیزی توسط شرکت ها یک و یا حداکثر دو سال گارانتی می‌شود در حالیکه CPU  پوزهای فروشگاهی به دلیل کیفیت ساخت بالایی که دارند تا پنج سال از طرف شرکت سازنده گارانتی می شوند.  این پردازشگرها به صورت تخصصی برای کار مداوم بیست و چهار ساعته و استفاده صنعتی و فروش استفاده طراحی و تولید شده اند و در استفاده مداوم و طولانی مدت آسیب نمی بینند.

صندوق های مکانیزه فروش به دلیل طراحی اختصاصی و حرفه ای برای استفاده در فروشگاه ها، امکانات بی نظیری را در اختیار شما قرار می دهند. ضمنا این دستگاه طول عمر بیشتر و مفیدتری داشته و در برابر غبار، آتش و آب مقاومند.

در تصاویر زیر چند نمونه از پوزهای فروشگاهی را مشاهده می کنید :

آیا من به صندوق فروشگاهی لازم دارم؟

این سوال به نحوی دیگر در بالا داده شده است. با توجه به مزایای خوب و مفیدی که صندوق مکانیزه‌های فروشگاهی دارند صاحبان فروشگاه های بزرگ و کوچک دوست دارند در صورت مقرون به صرفه بودن آن‌ها از این صندوق ها استفاده کنند.

صندوق های مکانیزه فروشگاهی یکی از وسیله های مفید و سودمند در فروشگاه ها هستند و با استفاده از نرم افزاری که به رایانه متصل است تمامی جزئیات فروش اعم از قیمت، موجودی اجناس، زمان فروش و تعداد محصولاتی که فروخته شده است را گزارش کرده و آسودگی خاطر بیشتر صاحب کسب و کار را به همراه دارد.

برای استفاده از صندوق های مکانیزه فروشگاهی بایستی در ابتدا بررسی کنیم با توجه به تنوع صندوق‌های مکانیزه فروشگاهی کدام نوع برای کسب و کار یا فروشگاه ما مناسب است.

بررسی قیمت صندوق فروشگاهی

با توجه به تنوع در صندوق‌های مکانیزه فروشگاهی قیمت‌ها نیز با هم متفاوت هستند. البته ممکن است انواع یکسان در شرکت های عرضه کننده مختلف نیز با قیمت یکسانی فروخته نشود لذا بهتر است قبل از خرید، بررسی کنید و آگاهی های لازم را  در این زمینه کسب کنید چرا که ممکن است فرضا یک فروشنده گارانتی بهتری را ارائه دهد و یا هر مسئله دیگری که بر قیمت اثر می گذارد. نکته حایز اهمیت این است که شما دستگاهی را خریداری کنید که تمام نیازهای شما را در حال حاضر برطرف کند و همچنین در صورت توسعه کسب و کار شما، امکان ارتقا و بهسازی را داشته باشد. از نکات مهم دیگر پشتیبانی یک محصول است که در قیمت نهایی تاثیرگذار است. باید دقت داشته باشید که شرکت فروشنده خدمات پشتیبانی خوبی را به شما ارائه دهد.

 

 

نظرات بازدیدکنندگان