با پرشین بارکد همراه باشید تا مقایسه ای بر قابلیت ها و عملکردهای انواع بارکد خوان و اسکنر "موبایل کامپیوتر" یا پایانه جمع آوری اطلاعات داشته باشیم.

بارکد از اولین باری که  در دهه 1970 برای فروش یک بسته آدامس Wrigley مورد استفاده قرار گرفت راهی طولانی را پیموده است. این فناوری در حال حاضر تقریبا در همه جا از بخش مراقبت های بهداشتی گرفته تا  دستبندهای به کار گرفته شده برای شناسایی بیماران و یا داروهای آن‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد؛ بارکدها در انبارداری برای حمل و نقل و دریافت کالا؛ در سفر برای پردازش بلیط و کوپن و به اشتراک گذاری اطلاعات از طریق گوشی‌های هوشمند و تبلت‌ها به کار گرفته می شوند. هم  بارکد خوان اولیه و هم بارکد اسکنرهای کامپیوتری قابل حمل یا PDA (پایانه جمع آوری اطلاعات یا دیتا کالکتور) از راه های پیچیده‌تری می توانند برای خواندن بارکد مورد استفاده قرار گیرند و صاحبان کسب و کارها می توانند از آن‌ها برای ردیابی محصولات خود و صرفه جویی در زمان صرف شده استفاده نمایند.

بارکد، صرفه جویی در زمان و هزینه را برای کسب و کارها به ارمغان آورده است.

انواع مختلفی از بارکد خوان ها تحت عنوان بارکد اسکنرهای بلوتوثی یا بی سیم، اسکنر لیزری، نوری، اسکنر های چند پرتو و غیره وجود دارند. علاوه بر این انواع مختلفی از اسکنرهای دیتا کالکتور (PDA) نیز وجود دارند که باعث افزایش بهره وری و انعطاف پذیری بیشتر می شوند. بسته به صنعتی که در آن مشغول هستید، ممکن است فقط به یکی از این دو تکنولوژی برای خواندن بارکد نیاز داشته باشد. تفاوت های ظریف و متمایزی بین این دو نوع اسکنر وجود دارد که در ادامه به آن‌ها پرداخته خواهد شد.

بارکد خوان چیست؟

بارکد اسکنر یا بارکد خوان یک دستگاه ورودی است که اطلاعات بارکد را خوانده و ثبت می کند. اسکنرهای اولیه به سادگی بارکد را به اعداد و یا حروف ترجمه می کنند و پس از این، کدهای عددی و یا حروفی را برای دریافت اطلاعات بیشتر به پایگاه‌داده های کامپیوتری ارسال می‌نمایند. این کار را می توان با اتصال سیمی (از طریق سریال یا صفحه کلید) و یا بی سیم انجام داد.
انواع مختلفی از بارکد اسکنر وجود دارد که به شرح زیر هستند:

1. بارکدخوان قلمی: یک بارکدخوان ساده بدون هیچ بخش متحرکی که شامل یک منبع نور و یک فتو دیود برای اندازه گیری عرض میله ها و فضاهای موجود در بین آن‌ها در بارکد خطی می باشد.

2. اسکنر لیزری: در مقایسه با بارکدخوان نوع قلم، اسکنر لیزری به جای منبع نور از لیزر استفاده می کند و از لنز و آینه نیز برای ایجاد انعطاف پذیری بیشتر در هنگام اسکن استفاده می نماید (از لحاظ فاصله بارکد، جهت و خطاهای کمتر).

3. بارکدخوان دوربینی: این بارکدخوان ارزان تر از یک اسکنر لیزری است. این نوع بارکدخوان، از بارکد عکس می گیرد و سپس تصویر را پردازش می کند تا آن را رمزگشایی کند. این بارکدخوان می تواند یک بارکد را از 7 تا 22 سانت دورتر بخواند.

4. بارکدخوان CCD: این نوع بارکدخوان اغلب در سوپرمارکت‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. بارکد خوان CCD دارای محدوده‌ای بهتر از بارکدخوان قلمی است زیرا نور منتشر شده را به جای نور منعکس شده از خود اسکنر اندازه گیری می‌کند. برای کاهش تعداد خطاها، این اسکنر، عمل خواندن را چندین بار تکرار می کند.

5. اسکنر های چند پرتو: پیشرفته ترین و کارآمدترین اسکنر موجود در این لیست، اسکنرهای چند پرتو هستند که می توانند در  حجم بسیار بالا و از فاصله زیاد بارکدها را رمزگشایی کنند و این کار را با وجود پارگی، شکستگی، مچاله شدگی که آن‌ها را برای سایر اسکنرها غیر قابل خواندن می کنند انجام دهند.

 در حالی که برخی از بارکدخوان ها از لیزر  و بعضی دیگر از نور یا دوربین استفاده می کنند، در نهایت همه آن‌ها یک هدف مشترک دارند

بنابراین، در حالی که برخی از بارکدخوان ها از لیزر استفاده می‌کنند و دیگران از نور یا دوربین استفاده می نمایند، در نهایت همه آن‌ها یک هدف مشترک دارند: هدف اصلی آنها این است که بارکد را به کد های الکترونیکی تبدیل کند و آن را به یک کامپیوتر یا پایگاه داده ارسال نمایند. در واقع آن‌ها فقط یک قطعه از یک سیستم موجودی مبتنی بر بارکد هستند.

تفاوت اسکنر "موبایل کامپیوتر" یا "دیتا کالکتور" یا "پایانه جمع آوری اطلاعات (PDA)" چیست؟

موبایل کامپیوترها دارای بارکد اسکنر داخلی هستند، که اغلب این اسکنرها لیزری بوده و برای اطمینان از خواندن دقیق بارکد دارای ویژگی های دیگری نیز می باشند و می توانند کارهای خیلی بیشتری را انجام دهند. به لطف وجود یک کامپیوتر آنبورد، این اسکنر ها یک PC و یک اسکنر تلفیق شده در یک دستگاه هستند. در واقع این سیستم یک گوشی هوشمند نیست که بتواند از کد QR عکس بگیرد و از ان استفاده کند. این سیستم راه حلی برای ورود داده های محاسباتی است که می تواند با سیستم موجود تلفیق شود. در حالی که اغلب اسکنرها باید به کامپیوتر متصل شوند، "دیتا کالکتور"ها می‌توانند از طریق زیرساخت وایرلس خود آزادانه به کار گرفته شوند و در عین حال وظایف خود را به صورت آنی انجام دهند.

عملکردهای اضافی موبایل کامپیوترها عبارتند از:

  • اجرای برنامه‌های کاربردی چندگانه به صورت یکباره و آنی، مانند برنامه کنترل موجودی یا مدیریت دارایی، یا رسیدگی و حسابرسی موارد.
  • استفاده از فن آوری "Green Spot" که اسکن دقیق بارکد را تأیید می‌کند.
  • صفحه کلید کاربردی مانند صفحه کلید کامل QWERTY بر روی رایانه های شخصی و لپ تاپ ها، در صورتی که به وارد کردن دستی موارد نیاز  داشته باشید.
  • صفحه نمایش لمسی رنگی قابل اجرا بر روی سیستم عامل های ویندوز و یا سیستم عامل اندروید.
  •  طراحی محکم و ساختاریافته اما سبک وزن که در صورت نشت سقف یا شرایط نامطلوب انبار ها مانند وجود گرد و غبار یا رطوبت، فرسوده نمی شود.
  • استفاده از انواع مختلفی از تجهیزات مانند دستگیره یا دستگاه های پوشیدنی.

در نهایت، تفاوت بین یک بارکد خوان معمولی و یک اسکنر دیتاکالکتور، به اندازه و دامنه کسب و کار شما بستگی دارد. برای شروع بهتر است از بارکد اسکنر استفاده کنید. هنگامی که  این بارکد اسکنرها به عنوان یک وسیله ورودی به کامپیوتر شما متصل می شوند، به نرم افزار یا درایور خاصی نیاز ندارند، اما توسط محدوده بلوتوث یا اتصالات بی سیم و یا ابزار های سیستمی همه جانبه خود محدود می شوند. PDAها برای کسب و کارهای بزرگتر مناسب هستند و به اسکن با کیفیت بالا و رسیدگی کمتری نیاز دارند.

در نهایت، تفاوت بین یک بارکد خوان معمولی و یک اسکنر دیتاکالکتور، به اندازه و دامنه کسب و کار شما بستگی دارد.

اگر شما در زمینه انبارداری، ساخت، تدارکات و سوپرمارکت‌های بزرگ فعالیت دارید، احتمالا به جای یک بارکد اسکنر معمولی به یک سیستم "دیتا کالکتور" یا "پایانه جمع آوری اطلاعات" نیاز خواهید داشت زیرا توانایی آن برای انجام وظایفی مانند مدیریت موجودی بسیار بهتر است و به بازگرداندن اطلاعات به پایگاه داده کامپیوتری و ورود به سیستم اطلاعاتی پس از هر بار اسکن نیازی ندارد. اسکنرهای PDA دارای محدودیت های خاص خود هستند، یکی از محدودیت های آن‌ها این است که همه آن‌ها قادر به خواندن بارکدهای 2D نیستند، بنابراین اگر کسب و کار شما از آن دسته از کسب و کارهایی است که از بارکدهای دو بعدی استفاده می کند باید اطمینان حاصل کنید که اسکنر "موبایل کامپیوتر" انتخابی شما دارای این قابلیت باشد.

ما در تیم فنی و پشتیبانی پرشین امیدواریم این مقاله برای شما مفیده بوده باشد. شما نیز می توانید تجربیات خود را در این مورد با ما به اشتراک بگذارید.

 

(0 رای)
0 5 1 0
هیچ دیدگاهی وجود ندارد
دیدگاه خود را بنویسید
*
*