خود را در حالی تصور کنید که در حال خرید یک قوطی کنسرو از فروشگاه هستید. فروشنده آن را به سمت دستگاه اسکن می برد، اما محصول فاقد یک بارکد قابل اسکن است. در عوض، کارمند قوطی را در برابر اسکنری با فناوری تشخیص تصویر حرکت می دهد. سیستم، لیبل قرمز و سفید قوطی را تشخیص داده و لذا به سرعت محصول را به عنوان یک محصول اصل در اختیار شما قرار می دهد.  این صحنه می تواند یکی  از سکانس های فیلم های هالیوودی در مورد سفر به آینده باشد اما از نقطه نظر فناوری کار به این سادگی ها نیست. فناوری تشخیص عکس در حال تبدیل شدن به یکی از بزرگترین واقعیت های زندگی انسان است. این فناوری یک برنامه بالقوه را جایگزین بسیاری از راهکارهایی می کند که ما به طور معمول در مورد بارکد ها مورد استفاده قرار می دهیم، زیرا در این روش کل شیء قابل اسکن خواهد شد. از انجا که تکنولوژی اسکنر همچنان در حال تکامل است، نیاز و تقاضا برای بارکد های تک بعدی نیز کمتر می شود. بارکد تک بعدی تنها می تواند حداکثر 85 کاراکتر را در خود جای دهد.

در مقابل، بارکد دو بعدی می تواند بیش از 7000 کاراکتر را ذخیره کند و به شما اجازه می دهد تقریبا دو پاراگراف اطلاعات را به خریدار انتقال دهید. با حرکت به سوی بارکد دو بعدی، یک کسب و کار، بدون نیاز به اسکن اضافی محصول، قادر به انتقال اطلاعات بسیار پیچیده تری، مانند تاریخ انقضا و شماره سریال، می باشد. لن لی، مدیر توسعه وسپ بارکد در این خصوص گفت: "از آنجا که تقاضا برای پردازش اطلاعات لازم در مورد محصولات همچنان در حال رشد است، بارکد دو بعدی به زودی جایگزین بارکد سنتی خواهد شد. یک مثال معمولی از این تکنولوژی کدهای QR هستند. این کدها شرکت ها را قادر می سازند تا تعاملات پیچیده ای را با مصرف کنندگان خود برقرار کنند. کدهای QR امکاناتی مانند فروشگاه های مواد غذایی مجازی را ایجاد کرده اند که TESCO از آن در ایستگاه مترو کره ای خود استفاده نموده یا توسط ان کمپین کوپن گسترده ای توسط Pizza Hut برای کمک به افزایش فروش از طریق دستگاه های تلفن همراه به راه افتاده است. Wasp یک ابزار تولید کد QR رایگان را ارائه می دهد به طوری که هر کسب و کار می تواند یک کد QR برای کسب و کار خود داشته باشد. در آینده ای نزدیک، هر دو این تکنولوژی ها همراه با دستگاه های اسکن بهتر، مانند "تونل های اسکن خودکار" می توانند کد مورد نظر را بدون در نظر گرفتن ارزیابی توسط دستگاه، اسکن کنند.

علاوه بر این، این نوع سیستم ها می توانند موارد را حتی سریعتر از یک نوار نقاله که با سرعت 67 فوت در دقیقه حرکت می کند پردازش نمایند. نوع دوم بارکد های ارائه شده در آینده"بارکد تصویری" است که، همانطور که در بالا ذکر شد، قادر به اسکن یک آیتم (مانند قوطی کنسرو) بر اساس لوگو و ظاهر آن می باشد. به عنوان مثال، با معرفی Digicam Barcodes، که در آن UPC / EAN به طور قابل توجهی در سراسر سطح بسته تعبیه شده اند، شما بسته ای دارید که به نظر می رسد دیگر بارکد ندارد و در عین حال قادر است همه اطلاعات مورد نیاز را با سرعت بیشتری انتقال دهد. سرعت اسکن بیشتر خواهد بود زیرا صندوقداران و خریداران با استفاده از "خود وارسی" دیگر نیازی به ارزیابی بارکدهای سنتی ندارند. این نوع تکنولوژی نه تنها زمان وارسی را کمتر می کند، بلکه به مشتریان اجازه می دهد تا با اسکن بسته محصول از طریق برنامه تلفن همراه به اطلاعات اضافی در مورد محصول، ، دسترسی پیدا کنند. این فناوری یک مرحله از نرم افزارهای تشخیص تصویر مانند Google Googles جلوتر است و می تواند به خرده فروشان اطلاعاتی را که  مصرف کنندگان در هنگام خرید محصول مطالبه می کنند ارائه کند. مدیر ارشد فناوری Digimarc، گفت: "Digimarc برنامه ریزی می کند تا چشم انداز تجارب خرید مصرف کننده را تغییر دهد. "بارکد Digimarc می تواند هر کاری را که بارکد سنتی امروز انجام می دهد، به نحو بهتری انجام دهد، و می توان آن را برای بسیاری از چیزهایی که بارکد امروزی نمی تواند برای آن‌ها به کار گرفته شود استفاده نمود. به سادگی، این بارکد همه چیز را در بر خواهد گرفت
RFID و NFC  سومین بارکدی است که استفاده از آن به سرعت در حال افزایش است و در اینده ای نه چندان دور، افزودن تگ های رادیویی مانند RFID یا تگ های NFC به طور فزاینده ای بیشتر و بیشتر خواهد شد. این نوع برچسب ها اشیاء غیر مرتبط، مانند جعبه ها یا لباس ها را قادر می سازند تا به بخش فعالی از "اینترنت اشیا"، تبدیل شده و بتوان موقعیت مکانی آن‌ها را با گوشی های هوشمند ردیابی کرد.

RFID ؛ تکنولوژی شناسایی با استفاده از امواج مغناطیسی

از جانب کسب و کار نیز می توان گفت که، تگ های RFID توان بالقوه ای در زمینه انبارداری و ردیابی دارایی های بالقوه دارند  زیرا می توانند اطلاعات را در فاصله های طولانی تر (در بعضی موارد تا حدود 100 متر) مخابره کنند، و این بدان معناست که صنعت مزبور می تواند به صورت آنی بفهمد که مقدار موجودی اش چقدر است و لذا خطر محاسبه غلط موجودی، کاهش خواهد یافت.

بسیاری از مصرف کنندگان از تأثیری که این فناوری در زندگیشان دارد، بی خبر هستند. علائمی را که در جاده ها برای پرداخت عوارض محلی، استفاده می شوند در نظر بگیرید. در بسیاری از موارد، این برچسب ها به تراشه های RFID مجهز شده اند و عوارضی را قادر می سازند تا تمام اطلاعات مرتبط با شما را، حتی در  بزرگراه های پر تردد جمع آوری کند.

متاسفانه، RFID ها تا کنون توجهی را که لایقش بوده اند دریافت نکرده اند. این امر عمدتا به دلیل هزینه بالای برچسب های RFID است که در بعضی موارد در مقایسه با یک بارکد چاپ شده، که هزینه ای در حدود یک سنت دارند به قیمت 0.20 دلار نیز می رسند.

اگر هزینه اجرای این فناوری برای کسب و کارهای مختلف به نحو فاحشی کاهش یابد، ممکن است بتوان به نحو موفقیت آمیزی از آن استفاده نمود. با این حال، افزایش استفاده از "بارکد تصویری" ممکن است مزایای RFID را در صورت عدم کاهش قیمت برای استفاده در سوپرمارکت ها کاهش دهد.  یکی دیگر از موانع عمده رو به رو شدن با تکنولوژی RFID، این است که برای به دست آوردن بهترین نتیجه از اجرای RFID، کل زنجیره عرضه (از کارخانه تا خانواده) باید فن آوری RFID را اجرا کنند. در قیمت فعلی، این تلاش بسیار گران تمام می شود و به خرید تجهیزات جدید در سطح زنجیره تامین نیاز دارد. علیرغم چالش های پیش روی RFID، با توجه به تحقیق ABI استفاده از این تکنولوژی در سال گذشته در حدود 14 درصد افزایش یافته و پیش بینی می شود که در سال 2014، به 8.25 میلیارد دلار رسیده باشد.

NFC - ارتباط میدانی نزدیک

شما شاهد استفاده روزافزون از فناوری ارتباط میدانی نزدیک (NFC)، هستید که پرداخت ها را از طریق تلفن همراه و به وسیله Google Wallet و اپل امکانپذیر نموده است. در حال حاضر گوشی های اپل نیز به این فناوری مجهز شده اند و به تعداد زیادی دستگاه اندرویدی که شامل این فناوری هستند، پیوسته اند. IHS انتظار دارد که تا سال 2018  دو گوشی از هر سه گوشی از این فناوری استفاده نماید.
روش کار NFC بسیار ساده است؛ شما نیاز به برچسب "NFC" و دستگاهی دارید که بتواند با آن ارتباط برقرار کند (اغلب تلفن همراه ها می توانند کار اسکن NFC را انجام دهند). تگ، فرمانی را به تلفن همراه ارسال می کند و از شما می خواهد کاری مانند ثبت پرداخت را در رجیستر نقدی انجام دهید. این نوع برچسب ها بر روی محصولات و بسته بندی ها تعبیه شده اند و به مشتریان اجازه می دهند اطلاعات دقیق مربوط به محصول مانند ویدیوها یا تصاویر موجود در رابطه با آن را بررسی کنند. به عنوان مثال، یکی از تیم های تحقیقاتی MIT توانسته سنسوری را تولید کند که به شما این امکان را می دهد  تا به راحتی با استفاده از یک دستگاه NFC و مرور تگ موجود بر روی بسته متوجه شوید که آیا هنوز می توانید از بسته ی غذای خود استفاده کنید یا خیر.

آینده صنعت بارکد

در 20 سال گذشته، تکنولوژی بارکد، باعث متحول شدن کسب و کارهای بزرگتر شده و توانسته با موفقیت تکنولوژی را به منظور کاهش اشتباهات انسانی و افزایش کارایی در عملیات تجاری، به کار گیرد. در مقابل، تقریبا 50٪ از کسب و کارهای کوچک حتی برای بارگیری موجودی و دارایی خود از بارکد استفاده نمی کنند. با توجه به کاهش هزینه بارکد خوان یک بعدی و دو بعدی، انتظار می رود که این میزان افزایش پذیرش، در حدود 5 تا 7 سال آینده به چیزی در حدود 75 تا 80 درصد برسد. بیش از 64 درصد از آمریکایی ها از گوشی های هوشمند استفاده می کنند. این گوشی ها امکان دسترسی به اینترنت آن بورد و  فناوری بارکد را فراهم می‌کنند و اینترنت اشیا را در دسترس مصرف کننده قرار خواهند داد. علاوه بر این شما شاهد استفاده روز افزون و سازگاری هر چه بیشتر تکنولوژی گوشی های هوشمند، برچسب های رادیویی و یا بارکد های ناشناخته هستید که همه آن‌ها طراحی شده اند تا مصرف کنندگان بتوانند سطح بی سابقه ای از اطلاعات و کنترل محصول را در هر زمان و در هر نقطه به مشتریان ارائه نمایند. این سطح بی سابقه از راحتی و کنترل، باعث می شود که تقریبا دو سوم از مصرف کنندگان در 5 سال آینده به اینترنت اشیا روی آورند. بارکد یک بعدی، مانند بسیاری از تکنولوژی های قبلی به پایان عمر خود نزدیک می شود. از انجا که اسکنرهای دو بعدی مقرون به صرفه تر شده و تکنولوژی های جدیدتر وارد میدان شده اند، ما اسکنر تک بعدی را کاملا فراموش خواهیم کرد. لوگوها و تصاویر موجود بر روی محصولات مورد علاقه ما فقط برای تبلیغات و ترویج نام تجاری و ایجاد وفاداری در مصرف کنندگان نخواهند بود. این لوگوها به ما می گویند که کدام محصول چگونه ساخته شده، چقدر هزینه در بر داشته و چه زمانی منقضی می شود. این فناوری هم اکنون در دسترس است و لذا در آینده ، RFID و بارکد تصویری و نظایر آن ها، باعث ارتقاء روش خرید بسیاری از محصولات خواهند شد.

 

 

 

(0 رای)
0 5 1 0
هیچ دیدگاهی وجود ندارد
دیدگاه خود را بنویسید
*
*