اگر صاحب کسب و کار کوچکی هستید که ارزش ردیابی موجودی خود را از زنجیره تامین درک نموده، احتمالا از برخی از انواع بارکد ها استفاده می کنید.

حقیقت این است که امروزه مردم به بارکد یه عنوان یک چیز اضافه نگاه نمی کنند. اگر ما برای خرید به فروشگاه های مواد غذایی برویم، شاید هفته ای چند بار مجبور شویم که طراحی ساده و در عین حال فوق العاده موثر بارکدها را در کامپیوتر جست و جو کنیم تا دریابیم چقدر کاهو خریده ایم یا قیمت چند پوند گوشت بوقلمون را باید بپردازیم. اما امروزه بارکد به عرصه ای فراتر از سوپرمارکت ها رسوخ نموده است. آن‌ها به یکی از اجزای اصلی ساختار های موجود در سیستم های مدیریت دارایی سراسر جهان تبدیل شده اند و در شرکت هایی مانند آمازون، تارگت و وال مارت که از بازارهای بی نظیری در سراسر جهان برخوردار می باشند به کار گرفته می شوند؛ آن‌ها دارای قابلیت‌هایی هستند که سبب می شوند صاحبان کسب و کار کوچک بتوانند بسته ارسالی برای مشتری را از یک موقعیت تا موقعیت دیگر ردیابی کنند. در واقع بارکدها در جهان مدیریت زنجیره تامین در همه جا حضور دارند و وقتی چیزی به چنین جایگاهی برسد، مردم شروع به ارائه ی روش های خلاقانه‌تری می کنند.

فرقی نمی کند که یک توزیع کننده در سطح متوسط باشید یا خالق یک کسب و کار و یا اینکه محصولات دست ساز خود را در پلتفرم هایی مااند آمازون و... به فروش رسانید، چرا که ممکن است بخواهید از مزیت های بارکد استفاده کنید؛ با این کار  شما بتوانید کارایی بالاتری را در زنجیره عرضه خود داشته باشید یا زنجیره های جدیدی را ایجاد کنید که قبلا وجود نداشته اند.

تسلیم نشوید؛ همه جا از بارکد استفاده نمایید!

همه ی ما این روند را که در سوپر مارکت ها در خط پرداخت پول ایستاده باشیم تجربه کرده ایم، جعبه های کالاها یکی پس از دیگری برآورد می شوند، با تلاش فروشنده بارکدها پیدا شده و سپس با 5 یا 6 بار عبور از بارکدخوان ، اطلاعات محصولات انتخاب شده به دست می‌آیند. حتی تماشای یک صندوقدار که در حال انجام این کار است نیز طاقت فرسا است چرا که زمان با ارزش است. حال به میلیاردها بسته که در سرتاسر جهان به این طرف و آن طرف منتقل می شوند فکر کنید و مردمی را که مدام در این روند وقت گیر و پر هزینه وقتشان را هدر می دهند مد نظر قرار دهید.

هنگامی که از این جهت به موضوع فکر کنید، نبوغ Aldi ، یک سوپر مارکت زنجیره ای ارزان قیمت واقع در Trader Jo را که بیشتر بر روی مارک های شخصی خود تمرکز نموده درک خواهید کرد. Aldi به طور بی حد و حصری از بارکد ها  استفاده می کند- بارکدها تقریبا بر روی تمام محصولات وجود دارند و همین امر باعث شده که روند سنتی آسان تر شود.

نتیجه کار Aldi این شده که او به جهت بررسی فوق العاده سریع محصولاتش مشهور شده است. بسیاری از شرکت ها احساس می کنند که با قرار دادن بارکد های متعدد نمی توانند روند طبقه بندی محصولات خود را بدون بسته بندی تسریع کنند، اما اگر از Aldi بازدید کنید، خواهید دید که بسته بندی خاصی وجود ندارد. شما در این سوپرمارکت  با قیمت های پایینی مواجه می شوید که به دلیل هزینه های کاری کم و توجه کمتر به زیبایی شناسی به دست آمده اند. اگر به دنبال راه هایی برای افزایش کارایی خود هستید، بر روی یک نوع بارکد متمرکز نشوید یا خود را به بسته بندی سنتی محدود نکنید.

استفاده از بارکدها برای توضیح داستان محصول

همانطور که در بالا ذکر شد، اکثر ما به محض خروج از یک سوپرمارکت دیگر در مورد بارکد ها فکر نمی کنیم اما بیایید با خود فکر کنیم که اگر بارکد ها بتوانند درباره محصولی که خریداری نموده ایم به ما چیزهای بیشتری بگویند چه اتفاقی خواهد افتاد؟ بعضی از فروشندگان سرتاسر جهان، اطلاعات بسیار بیشتری را نسبت به آنچه که واقعا برای خرده فروشان مفید است در بارکدهای خود ذخیره می کنند.

البته این کار، جدید نیست: بارکدهای دو بعدی (مانند کد QR یا کد ماتریس داده) قادرند داده های بسیار بیشتری را نسبت به کد های سنتی یک بعدی در خود ذخیره کنند و حتی، قادر به ارائه عکس ها، لینک های وب سایت و سایر اطلاعات لازم به مشتریان خود می باشند، اما کمپین های جدید این موضوع را برجسته تر ساخته است.

تصور کنید که با استفاده از این نوع بارکدها شما می توانید همه چیز را درباره هدیه ای که از هند خریداری کرده اید بدانید، این که، دقیقا از چه چوبی در ساخت آن استفاده شده و چه اقداماتی انجام شده تا این هدیه به دستان شما برسد. یکی از مشکلاتی که مردم با خرید آنلاین دارند این است که تماس  فیزیکی شخص با محصول حذف می شود، اما شگفت آور این است که فناوری اطلاعات می تواند این معضل را برطرف کند.

کسب و کارهای کوچک می توانند همین کار را با محصولات خود انجام دهند تا حس اعتماد و وفاداری را در مشتریان به وجود آورند. با ارائه فهرستی از آیتم های مختلف و مواد به کار گرفته شده در ساخت، نحوه ساخت و هزینه های انجام شده، کسب و کار ها می توانند شفاف و پاسخگو باشند.

از بارکد ها برای نظم بخشیدن به سیستم کارتان استفاده کنید

خب سوال این است که اگر بخواهید در کسب و کارتان هیچ اشتباهی رخ ندهد، چه کاری می توانید انجام دهید؟ اجازه دهید بیمارستان را به عنوان یک نمونه در نظر بگیریم. خوشبختانه استفاده از بارکد باعث از بین رفتن بسیاری از خطاهای دنیای پزشکی در زمینه مداخلات دارویی شده است. بیمارستان ها از سیستم های مختلفی استفاده می کنند تا به میزان رضایت بیماران خود پی ببرند و از آنجا که استفاده از بارکدها، توانسته اشتباهاتی را که باعث تهدید زندگی بیمار می شده کاهش دهد رضایت بیماران افزایش یافته است. در حال حاضر، در مکان‌هایی مانند دبی، همه شرکت های داروسازی، نمایندگان و تأمین کنندگان، باید بر اساس استانداردهای GS1 و  Data Matrix دو بعدی از داروهای خود استفاده کنند. بارکدها با سیستم های تایید شده ، سیستم EPIC و سیستم های داروخانه هوشمند سازگار هستند و لذا ایمنی بیشتری را برای بیمار به همراه می‌آورند.

این موضوع احتمالا مهمترین بخش یک  بارکد را تشکیل می دهد چرا که تقریبا غیرممکن است که یک خطای خوانشی در آن‌ها وجود داشته باشد. در عین حال، انسان‌ها به طور مداوم اشتباهات زیادی را در هنگام وارد کردن اطلاعات انجام می دهند و بسیاری از این اشتباهات می توانند به اتفاقات ناگواری ختم شود.

استفاده از بارکدها در کمپین های بازاریابی سرگرم کننده

بارکد دو بعدی در طول سال ها به موفقیت های مختلفی دست یافته، اما استفاده از چاپگر بارکد برای چاپ بارکد دو بعدی ای که می تواند در بسیاری از کمپین های بازاریابی سرگرم کننده مورد استفاده قرار گیرد، هنوز هم چندان آسان نیست.

این چند ایده را مد نظر قرار دهید. یک فروشگاه آنلاین بسازید و در زمانی که مغازه تان را بسته اید، لینک فروشگاه آنلاینتان را در کد QR ، خارج از ساختمان خود بگنجانید و هر زمان که می توانید از آن برای تشویق مردم به خرید استفاده کنید. افراد را به کانال های رسانه های اجتماعی مانند فیس بوک، اینستاگرام و توییتر هدایت کنید و آن‌ها را برای دنبال کردن یا لایک کردن صفحه تان تشویق نمایید. این کد ها را در کارت های ویزیتتان بگنجانید و دلیلی برای بیشتر نگاه داشتن این کارت‌ها به آن‌ها بدهید.

در سال های اخیر استفاده های خلاقانه زیادی از بارکدها شده است. در اینجا برخی از راه های جالبی که کسب و کارها، شرکت های غیر انتفاعی و افراد عادی به طور یکسان از مزایای متمایز بارکد بهره می برند و روش هایی که با ارائه ارزش بیشتر به مشتری همراه بوده و یا باعث شده که شرکت بتواند به نحو ساده تر ی از قوانین پیروی کند ذکر شدند.

این الگوهای متشکل از خطوط و اعداد (و در حال حاضر، مربع‌های کوچک) برای مدت‌هاست که در سوپرمارکت ها به کار گرفته شده اند. همانطور که استفاده ما از گوشی های هوشمند (به عنوان بارکد خوان و تصویر خوان) افزایش می یابد، راه هایی که شرکت ها می توانند از بارکد استفاده کنند تا فرآیندهای کسب و کارشان را ارتقا بخشند نیز به همان اندازه افزایش خواهد یافت. بارکد معمولا می تواند به صورت چهارگوش باشد، اما در هنگام ردیابی موجودی و دارایی‌ها، چیزی بیش از یک تصویر مربعی را به شما ارائه خواهد کرد.

در این مقاله سعی کردیم موارد مختلفی که بارکد ممکن است به کمک شما بیاید را بررسی کنیم؛ شما نیز می توانید از این کارهای خلاقانه انجام دهید و از مزایای بارکد استفاده کنید. همچنین می توانید سایر مقالات را در وبلاگ پرشین بارکد بخوانید.

 

(0 رای)
0 5 1 0
هیچ دیدگاهی وجود ندارد
دیدگاه خود را بنویسید
*
*