تاریخ انتشار: 97-07-18 20:07:22 چهارشنبه
(195)

راهنمای خرید پول شمار؛ چه فاکتورهایی هنگام خرید دستگاه اسکناس شمار مهم است؟

اسکناس شمارها بخشی جدایی ناپذیر از کسب و کارهای بزرگ و سازمان‎ها هستند. یک دستگاه پول شمار، یک سیستم خودکار مقرون به صرفه است که به کسب و کار و سازمان شما اجازه می‎دهد تا شمارش و سازماندهی پول نقد را به شیوه‎ای سریع، کارآمد و دقیق بهینه کنید. شمارش اسکناس‎ها با دست می‎تواند کار بسیار خسته کننده و وقت‎گیری باشد. احتمال وقوع خطای انسانی نیز در آن زیاد است. به همین دلیل اسکناس شمارها بخش مهمی از کسب و کار شما خواهند بود. آن ها می‎توانند صرف زمان را کاهش داده و در عین حال دقت شمارش را افزایش دهند.

هنگام خرید پول شمار، برخی از سوالات و ویژگی‎های کلیدی باید در نظر گرفته شوند که ما در این مقاله به تعدادی از آن ها اشاره خواهیم کرد:

  • حجم مخزن یا هوپر

مخزن پول شمار، قسمتی از پول شمار است که در آن پول نقد و اسکناس بارگیری می‎شود تا شمارش شود. بسته به ساخت و مدل دستگاه مکان‎های مختلفی برای مخزن پول شمارها وجود دارد. این مخازن ممکن است در بالا یا حتی پشت ماشین پول شمار قرار گیرند. هرچه‎اندازه مخزن بزرگتر باشد، مصرف کننده قادر خواهد بود اسکناس‎های بیشتری بر روی دستگاه  قرار دهد. مخازن بزرگتر به مصرف کننده اجازه می‎دهند تا ماشین با کمترین وقفه کار کند.

برخی پول شمارها مخزن شمارنده‎ای ارائه می‎دهند که می‎تواند 130 تا 300 عدد اسکناس را در یک زمان نگه‎دارد. این ظرفیت بزرگ اجازه می‎دهد تا مشتریان بتوانند کارهای خود را با وقفه کمتری انجام دهند. علاوه بر این، برخی پول شمارها دارای ویژگی شمارش اتوماتیک هستند؛ به طوریکه هر زمان‎که یک دسته پول در مخزن قرار می گیرد ماشین به صورت خودکار شمارش پول ها را آغاز می‎کند.

  •   سبک تغذیه یا بارگیری

چگونگی بارگیری اسکناس در دستگاه، ویژگی مهمی است که باید هنگام خرید پول شمار مورد توجه قرار گیرد. دو سبک شایع بارگیری دستگاه عبارتند از: بارگذاری از جلو و بارگذاری از عقب. دستگاه‎های با فیدر بارگذاری جلو دارای مخزنی هستند که در جلوی ماشین قرار دارد و لازم است که دسته اسکناس صاف روی هوپر یا مخزن قرار بگیرد. دستگاه‎های با فیدر بارگذاری از عقب دارای مخازنی هستند که در پشت دستگاه واقع شده‎است و لازم است دسته اسکناس در کنار آن قرار بگیرد.

پول شمارهای دارای مخازن تغذیه‎ی جلو عموما کاربر پسندتر هستند، زیرا لازم نیست که اسکناس‎ها به طور منظم کنار هم قرار بگیرند. از طرفی این پول شمارها قادر به داشتن ظرفیت بالاتری نیز هستند که به‎آنها امکان می‎دهد که حجم بیشتری از اسکناسها را نگه دارند. در مورد پول شمارهای دارای مخازن تغذیه‎ی عقب معمولا لازم است که اسکناسها در هنگام بارگذاری در دستگاه مرتب باشند و همچنین نمی‎توانند ظرفیت بالایی به اندازه مدل‎های تغذیه از جلو داشته باشند.

  •   سرعت شمارش

سرعت شمارش اسکناسها به طور معمول به صورت تعداد اسکناس در دقیقه محاسبه می‎شود. برخی شمارنده‎ها می‎توانند اسکناسها را با سرعتی بالغ بر 1000 تا 1900 عدد اسکناس در هر دقیقه بشمارند. علاوه بر این سرعت بالا، بعضی از مدل‎ها گزینه‎های متغیر سرعت را ارائه می‎دهند که به مشتری کمک می‎کند تا بتواند اسکناسهایی با کیفیت و شرایط مختلف را در دستگاه قرار دهد. این امر به مصرف کننده کمک می‎کند تا هم در زمان و هم تلاش خود صرفه جویی نماید و کسب و کار خود را کارآمدتر نماید.

  •  تست خودکار

سیستم تست خودکار تضمین می‎کند که دستگاه در هنگام راه‎اندازی بدون خطا کار را آغاز کند و هر زمان که دستگاه روشن شود به طور خودکار عمل می‎کند. هنگامی‎که دستگاه روشن و خاموش می‎شود، تست به طور خودکار انجام می‎شود. دستگاه‎های پول‎شمار پس از هر بار روشن شدن دستگاه، این آزمون را اجرا می‎کنند تا اطمینان حاصل شود که هر بار شمارش با دقت انجام می‎شود.

  • سیستم تشخیص اسکناس تقلبی ادغام شده

در بیشتر پول شمارها یک سیستم شناسایی پول های تقلبی داخل دستگاه نصب شده است. سیستم تشخیص تقلبی به کاربر کمک می‎کند تا در هنگام شمارش اسکناس ها، موارد جعلی و تقلبی را شناسایی نماید. سه نوع سیستم تشخیص در دستگاه‎های پول شمار ارائه شده که عبارتند از: تشخیص تقلبی ماورا بنفش(UV)، تشخیص با استفاده از مادون قرمز (IR) و تشخیص مغناطیسی (MG).

اکثر دستگاه‎های پول شمار از دو نوع سیستم تشخیص پول تقلبی استفاده می‎کنند، اما انواعی نیز وجود دارند که از هر سه شیوه تشخیص بهره می‎برند. اسکناس‎های جعلی تهدید بزرگی در درون جامعه هستند و کسب و کارها باید مطمئن شوند که تا جایی که در توان دارند از خود در برابر این آسیب محافظت می‎کنند. وزارت خزانه داری ایالات متحده و سرویس مخفی ایالات متحده گزارش داده است که از سال 1865 بیش از 56.2 میلیون دلار از دست رفته به علت جعل و تقلب صورت گرفته است.

  • گزینههای شمارش: ارزش پول، دسته بندی پول و اضافه کردن

شمارش ارزش پول یک ویژگی بسیار ارزشمند است که برخی مدل‎های دستگاه‎های پول شمار آن را ارائه می‎دهد. این ویژگی بسیار منحصر به فرد است و برای کاربر امکان اطلاع از تعداد کل اسکناسها و ارزش کل بر حسب هر یک از واحدهای پول را فراهم می‎کند. کاربر امکان این را دارد که کنار بایستد و به پول شمار اجازه دهد که خودبخود میزان دقیق هر نوع اسکناس را برایش شمارش کند. شمارش میزان ارزش پول یک ابزار مفید است که به کسب و کارها کمک کند تا بتوانند پیگیری شمارش پولها را بهبود بخشند.

ویژگی دسته بندی اجازه می‎دهد تا کاربر بتواند دسته‎های پولی با اندازه‎های از پیش تعیین شده را ایجاد کند. کاربر قبل از شمارش، اندازه هر دسته را در دستگاه وارد می‎کند، برای مثال، عدد 20 را به عنوان اندازه دسته استفاده می‎کنیم. سپس کاربر مقداری اسکناس دسته نشده را روی مخزن قرار می‎دهد و شمارنده به اندازه 20 اسکناس را خواهد شمرد. پس از آن پول شمار متوقف شده و منتظر می‎ماند تا کاربر دسته اسکناس 20 تایی را از روی دستگاه بردارد. سپس، شمارنده به صورت خودکار به شمردن دسته اسکناس 20 عددی بعدی ادامه می‎دهد. برخی دستگاه‎های پول‎شمار ظرفیت شمارش دسته‎های تا 999 عدد اسکناس را دارا می‎باشند!

گزینه افزودن اجازه می‎دهد تا کاربر بتواند به طور مداوم به تعداد اسکناس‌ها اضافه کند. گزینه افزودن مناسب برای کاربرانی است که می‎خواهند به طور مداوم به تعداد کل اسکناس‎های اولیه از ذخایری که در هوپرهای اسکناس جداگانه وجود دارد، اضافه کنند. برخی دستگاه‎های پول‎شمار ظرفیت افزایش اسکناس‎ها تا 999 عدد بیشتر را دارا هستند!

  • شناسایی خطا

اگر روند شمارش به علت ناکارآمدی سنسورها، عملکرد نادرست قسمت تغذیه اسکناس، خطاهای شمارش اسکناس‎های دوتایی، شناسایی اسکناس جعلی و غیره قطع شود، دستگاه‎های پول‎شمار اغلب یک کد خطا را نمایش می‎دهند. خرید یک سیستم شمارش اسکناس با یک سیستم کد خطا، این اطمینان را ایجاد خواهد کرد که کامل و بی‎عیب بودن دستگاه با استاندارد بالایی برگزار می‎شود. سیستم‎های خطا همچنین به عیب یابی و تعمیر و نگهداری دستگاه کمک می‎کنند. این که آیا کد خطایی که به طور ناگهانی به کاربر اطلاع رسانی می‎شود واقعا مربوط به موقعیتی است که به کاربر مربوط می‎شود و یا اینکه فقط پیامی است که توسط انسان قابل خواندن است نکته‎ای است که برای دستگاه‎های با کیفیت در این چنین سیستم‎های اطلاع رسانی در نظر گرفته می‎شود.

  • صفحه یا پنل کنترل

پنل کنترل در دستگاه‎های پول‎شمار بدون شک یک عامل کلیدی در تصمیم گیری برای خرید آنها است. پنل کنترل بخشی از دستگاه شمارنده‎ی اسکناس است که کاربر را قادر می‎سازد تا عملیاتی را که در نظر دارد روی اسکناس‎های خود انجام دهد کنترل کند. مصرف کنندگان به دنبال یک پنل کنترل کاربر پسند هستند که به راحتی قابل دسترسی است و به‎آنها کمک می‎کند تا کارهای خود را با سرعت انجام دهند.

یک پنل کنترل خوب به گونه‎ای است که قابلیت‎های مختلف دستگاه به راحتی بر روی آن قابل استفاده باشد، از جمله قابلیت ایجاد اندازه‎دسته ها برای اسکناس‎ها و یا روشن کردن دکمه‎های تشخیص پول‎های تقلبی. در مقابل، پنل‎های کنترل ساده‎ای وجود دارند که به شکل یک سیستم نمایشگر دیجیتال زنده بر روی دستگاه پول شمار قرار می‎گیرند و این امکان را برای کاربران فراهم می‎کنند تا ببینید چه مقدار پول در حال شمارش است و اینکه آیا خطایی رخ داده است یا خیر. علاوه بر این، برخی کنترل پنل‎ها همچنین می‎توانند این ارتباط را با کاربر برقرار کنند که متوجه وجود یک خطا، یک اسکناس نصفه، یک اسکناس دوتایی و مواردی از این قبیل شوند. پنل کنترل ابزاری است که می‎تواند مقدار زیادی از اطلاعات را برای کاربر ارسال کند و کمک نماید تا عملیات  خود را با موفقیت به پایان برساند.

 

امیدواریم اطلاعات فوق به شما در خرید تجهیزات مالی و اداری مناسب کارتان، کمک شایانی کرده باشد.

(0)
هیچ دیدگاهی وجود ندارد
دیدگاه خود را بنویسید
*
*