تاریخ انتشار: 97-07-18 20:07:44 چهارشنبه
(224)

پروژکتور جیبی چیست؟ نمایشگر بزرگ در جیب شما

پروژکتور های جیبی یا قابل حمل (پرتابل) گجت هایی هستند که برای ارائه تصویر به صورت همراه کاربرد دارند. اندازه این پروژکتورها به اندازه یک دستگاه موبایل یا حتی کوچکتر است. پروژکتور جیبی ممکن است حتی به صورت جا داده شده در تلفن همراه یا دوربین دیجیتال نیز تولید شود که البته به جز چند مورد محدود، این مورد هنوز به طور جدی وارد بازار نشده است.

پروژکتورهای جیبی همانطور که از اسمشان مشخص است کوچک هستند اما اندازه تصویری که نمایش میدهند قابل قبول است و این اندازه گاهی تا ۱۰۰ اینچ می رسد. این ویدئو پروژکتور ها برای به اشتراک گذاری مطالب در حالتی پویا و زنده بسیار ایده آل هستند. میزان روشنایی پیشنهادی آن ها کمتر است اما رزولوشنی قابل مقایسه با ویدئو پروژکتورهای دیگر ارائه میکنند. این دستگاه ها ابتکاری جدید هستند اما در همین مدت کوتاه از حضورشان در بازارها رشد قابل توجهی داشته اند. به طوری که تنها در سال ۲۰۱۲ ، یک میلیون پروژکتور جیبی به فروش رسید که این رقم مسلما این روزها به مراتب بیشتر شده است.

پروژکتور های جیبی چگونه کار میکنند؟

کمپانی های متعددی هستند که به تولید و توسعه ویدئو پروژکتورهای جیبی میپردازند، اما سه نوع تکنولوژی اصلی برای نمایش تصویر این پروژکتور ها وجود دارد: DLP, LCoS و LBS.

DLP و LCoS از یک منبع نوری سفید رنگ و یک نوع تکنیک پیشرفته فیلتر برای نمایش رنگ ها و شدت نور در هر پیکسل استفاده میکنند.

  • DLP (پردازش دیجیتالی نور) : ایده این تکنولوژی استفاده از آینه های بسیار ریز است که با استقرار بر روی یک چیپ رشته های نوری را هدایت می کنند. هر آینه وظیفه کنترل نور یک پیکسل را بر عهده دارد. هر آینه ۲ حالت دارد، روشن یا خاموش! در این نوع لامپ ها تصویر با چرخش منابع رنگی بین پرتوهای نور به دست می آید.  رنگ ها به سه دسته اصلی قرمز، زرد و آبی تقسیم می شوند و توسط این ها تصویر اصلی به نمایش گذاشته می شود.
  • LCoS  ( کریستال مایع روی سیلیکون ) : یک پروژکتور LCoS از یک صفحه نمایش کریستال مایع ( LCD ) استفاده می کند تا میزان نور دریافتی هر پیکسل را کنترل کند. ۲ شیوه برای دریافت رنگ وجود دارد یکی فیلتر رنگی CF که خود آن به ۳ زیر پیکسل تقسیم میشود که هر کدام از این ها یکی از رنگ های قرمز، سبز و آبی را نمایندگی می کنند.          
  • LBS ( پرتو لیزری هدایت شونده ) : نحوه کار این پروژکتورها کاملا متفاوت است، هر پیکسل با پرتو لیزر رنگ بندی می شود و برای پرتاب نور به ۳ رنگ لیزر قرمز، سبز و آبی نیاز است که هر پیکسل با توجه به نیاز میزان رنگ و روشنایی را می گیرد. ترکیب نور لیزرها در این مدل نیز توسط آینه ها انجام می شود.

انواع پروژکتور های جیبی

صرف نظر از نحوه نمایش تصویر از نظر نحوه عملکرد پروژکتور ها ۴ نوع اصلی داریم:

  • پروژکتورهای stand alone: این دستگاه ها توسط یک کابل ورودی ( A/V , USB و … ) اطلاعات را دریافت می کنند و سیگنال ویدئو را از دستگاه های دیگر می گیرند.
  • پروژکتور USB: این دسته شبیه پروژکتور های قبلی هستند با این تفاوت که منبع برق و اطلاعات تصویر همه با کابل USB به آن ها انتقال داده می شود. می توان گفت این دسته پروژکتور کوچکترین پروژکتورهایی هستند که از باطری استفاده نمی کنند.
  • پروژکتور های مدیا پلیر : پروژکتوری که مموری داخلی دارد یا از کارت مموری خارجی پشتیبانی می کند. این پروژکتورهای جیبی می توانند اطلاعات مانند عکس، ویدئو و فایل های آفیس مستقیما از روی مموری پخش کنند. این پروژکتور ها برای بسیاری از افراد میتواند واقعا مفید باشد اما پشتیبانی نکردن از بعضی فرمت ها ممکن است از ضعف های آنها باشد.
  • پروژکتور جاسازی شده : در این گجت ها در واقع همه تشکیلات یک پروژکتور در یک دستگاه دیگر قرار دارد و به نوعی استفاده دوم آن دستگاه محسوب میشود. مثلا پروژکتور های جاسازی شده در موبایل، لپ تاپ، تبلت، دوربین و …

 

(0)
هیچ دیدگاهی وجود ندارد
دیدگاه خود را بنویسید
*
*