تاریخ انتشار: 97-08-12 02:08:12 شنبه
(213)

ضرورت استفاده از بارکد؛ فناوری کشف جعل با بارکد !

با توسعه تکنولوژی استفاده از بارکد در کشور های پیشرفته، علاوه بر ده ها مزایایی که این تکنولوژی همراه دارد، مزایای جانبی دیگری مانند امنیت و جلوگیری از جعل را نیز به خصوص در مقیاس کلان به همراه داشته است.

سود شرکت های اقتصادی، تنها ضامن بالاتر رفتن سرمایه‌ گذاری و پیشرفت  در صنعت می باشد و شرکت های تولیدی برای کسب سود باید بتوانند اجناس خود را به فروش برسانند. با پیشرفت حیرت انگیز  صنایع، رقابت شرکت ها برای فروش کالاها افزایش یافته است و تولیدکنندگان مجبورند برای کسب رضایت مشتری و کسب سود، پیوسته کیفیت کالاهای خود را بالا ببرند. در حالی که بیشتر تولیدکنندگان با تلاش و هزینه زیاد در پی تولید کالاهای باکیفیت بالا می باشند،‌ تعدادی از افراد سودجو، با تولید و فروش کالاهای فاقد استاندارد کیفی مناسب، سود زیادی کسب می‌کنند. یک جنبه منفی رشد سریع اقتصاد چین،‌ پدیده‌ «وفور کالاهای جعلی و بد ساخت» در زنجیره فروش بازار می باشد.

متاسفانه جعل، مشکلات فراوانی را در این شرکت ها به وجود آورده که قابل تامل هستند. با توجه به آمار،‌ تولید سالانه کالاهای تقلبی و جعلی در کشور چین، بیش از دویست میلیارد یوآن (معادل ۲۷ درصد کل تولیدات کشور ) می باشد. این میزان تولید کالاهای جعلی، درآمدهای مالیاتی دولت را به میزان ۳۶٫۵ میلیارد یوآن کاهش خواهد داد. برای حفاظت از بازار در برابر کالاهای جعلی از طرق قانونی، فعالیت‌هایی از قبیل ارتقا و به روز آوری پیوسته ابزارها و تکنیک‌های کشف جعل، افشا کردن تولیدات جعلی و افراد جاعل، حمایت از حقوق مصرف‌کننده، پاکسازی بازار از کالاهای جعلی،‌‌ حمایت از اقتصاد بازار و‌ ساختن جامعه‌ای همگون مورد نیاز است.

barcode-fake

راهکار جلوگیری از جعل چیست ؟

برای جلوگیری از جعل، بایستی فناوری و تکنولوژی کالاهای جعلی را بالاتر برد چون به جرئت می توان گفت که این راهکار در مبارزه با جعل کالا بسیار ضروری و کاربردی می باشد. برای همین است که بیشتر کشورها، کوشش فراوانی برای ارتقای تئوری‌ های مربوط به فن‌آوری شناسایی کالای جعلی انجام داده اند.

استفاده از بارکد دوبعدی برای ردگیری کالاهای جعلی پیشنهاد می شود. به این وسیله می‌توان به طور مؤثری از اعتبار تجاری، علاقمندی سرمایه‌گذاران،‌ حقوق مشروع مصرف‌کنندگان و سودآوری بازار اقتصاد دفاع کرد و باعث پیشرفت در این موضوع  شد. تکنولوژی رمزنگاری بارکدهای دوبعدی، از نوع ساده Bitwise XOR است که رمزنگاری قدرتمندی به شمار نمی‌رود. بنابراین برای قدرتمندتر کردن امنیت بارکد دوبعدی باید از رمزنگاری عمیق‌تری استفاده کرد. فناوری رمز نگاری بارکدهای دوبعدی با استفاده از اصول پنهان‌سازی خاصی که با تکنولوژی رمز نگاری بارکدهای دوبعدی ترکیب می‌شود، می‌تواند بر مشکلات امنیتی بارکدهای دو بعدی معمولی غلبه کند .

مشکلاتی از قبیل امکان کپی‌کرفتن از بارکد دوبعدی و انتشار آن از طریق اینترنت از این طریق مرتفع خواهد شد. رمزنگاری را می‌توان به ۲ نوع کلی رمزنگاری متقارن و غیر متقارن تقسیم کرد. در رمزنگاری متقارن از یک کلید برای رمزنگاری و آشکارسازی استفاده می‌شود در حالی‌که در رمزنگاری نامتقارن از یک کلید برای رمزنگاری و از کلید دیگری برای آشکارسازی استفاده خواهد شد. «استاندارد رمزنگاری داده» (DES) فراگیرترین الگوریتم در جهان برای رمزنگاری متقارن است . میزان امنیت داده بستگی به امنیت کلیدی دارد که برای رمز کردن و یا آشکارسازی آن به‌کار می‌رود. به‌کارگیری این الگوریتم، نسبتا آسان، کم‌هزینه، مؤثر و کاربردی است و به همین خاطر استاندارد رمزنگاری داده برای رمزنگاری اطلاعات مربوط به کالا پیشنهاد می‌شود.

شرکت های اقتصادی اطلاعات تولید محصول مثل  شماره سریال ، نام ، ‌جزئیات ، گوناگونی ،‌ اطلاعات اساسی درباره مونتاژ و سایر اطلاعات را برای دستیابی به یک کد یکتا برای هر محصول با هم ترکیب می‌کنند . کد محصول یک plaintext است که با استفاده از استاندارد رمزنگاری داده به یک رمز تبدیل خواهد شد. این رمز را طی فرآیندی خاص می‌توان به بارکد دوبعدی تبدیل کرد. بارکد تولید شده چاپ و بر روی بسته‌بندی محصول قرار می‌گیرد.

برای جلوگیری از صدمه دیدن بارکد در فرآیند حمل و نقل کالا، می‌توان آن را در یک کیف پلاستیکی قرار داد و یا آن را به کالا آویزان کرد. پس از خرید کالا اگر  مشتری خواسته باشد از اعتبار کالا مطلع شود، ‌می‌تواند با استفاده از دوربین موبایل و یا دوربین دیجیتال از بارکد کالا عکس بگیرد. این عکس توسط مجرای ارتباطی تعیین شده  در اختیار تولیدکننده قرار می‌گیرد. پس از دریافت تصویر، سرور آن را کشف رمز می‌کند. در صورتی‌که در فرآیند کشف رمز اختلال بوجود آید و رمز قابل اکتشاف نباشد و یا رمز کشف شده با کد کالا که در پایگاه داده موجود است، ناسازگار باشد ، نشانگر آن است که کالا جعلی‌ است و در غیر این صورت کالا معتبر خواهد بود . نتیجه این شناسایی به مشتری اعلام خواهد شد. اطلاعات کالا تنها توسط بکارگیری کلید مخصوص قابل بازیابی است، بنابراین افرادی که دارای اختیارات لازم نیستند، در صورت نداشتن کلید مخصوص،‌ حتی با داشتن اطلاع از الگوریتم استفاده شده ، نمی‌توانند به اطلاعات کالا دسترسی داشته باشند . علاوه بر این به علت تفاوت بارکد هر کالا با کالای دیگر و خاص بودن آن، عدم امکان استفاده از وسایل نوری برای کپی گرفتن از بارکد و عدم وجود اطلاعات بارکد جعلی در پایگاه داده، هر گونه تقلب و جعل به سرعت قابل کشف است.

مزیت دیگر استفاده از بارکد دوبعدی، در خدمات پس از فروش کالاست. اگر بنا بر اظهار مشتری،‌ کالا دارای مشکل کیفی باشد، بخش خدمات پس از فروش می‌تواند اطلاعات مربوط به کالا را از طریق بارکد بازیابی کرده و اقدامات لازم را برای جلوگیری از اتفاقات مشابه و یا ارائه راهنمایی‌های مورد نیاز به مشتری انجام دهد و از این طریق رضایت مشتریان را جلب کند.  با استفاده از تکنولوژی‌های جدید در زمینه کشف جعل ، تولیدکنندگان می‌توانند نسبت به افزایش سود خود امیدوار باشند . با استفاده از تکنولوژی رمزنگاری بارکد دوبعدی و الصاق بارکد مخصوص کالا بر روی آن ، ردگیری کالاهای جعلی در بازار به آسانی انجام خواهد پذیرفت.

امیدواریم این مقاله برای شما مفید بوده باشد. شما عزیزان می توانید با مراجعه به صفحه محصولات پرشین بارکد، آخرین محصولات پرشین بارکد را مشاهده کنید و سوالات خود را نیز با ما در میان بگذارید.

 

(0)
هیچ دیدگاهی وجود ندارد
دیدگاه خود را بنویسید
*
*