تاریخ انتشار: 97-08-12 03:08:14 شنبه
(267)

راهنمای خرید و معرفی اسکنر اسناد

اسکنر یک دستگاه جانبی است که می تواند یک تصویر را به سیستم کامپیوتری منتقل کند. این تصویر دقیقا نسخه برداری می شود و سپس به مقصد ارسال می شود. اسکنر دارای یک هد اسکن می باشد که تصویر از جلوی این هد عبور داده می شود.این هد دارای عناصر حساس به نور می باشد. خروجی این عناصر به صورت سیگنال های صفر و یک در حافظه RAM ذخیره می شود. این اطلاعات می تواند در حافظه ذخیره شود یا روی صفحه نمایش نشان داده شود و یا به چاپگر ارسال شود. در ادامه با پرشین بارکد همراه باشید تا ضمن معرفی انواع اسکنرها و ویژگی های آن ها، نکات مهم خرید یک اسکنر مناسب را بررسی کنیم.

اسکنر مناسب با نیازتان را پیدا کنید

اسکنرهای موجود در بازار مخصوص مصرف‎کنندگان در 4 دسته‎ی اصلی قرار می‎گیرد: اسکنرهای تخت، اسکنرهای sheet-fed، اسکنرهای پرتابل و اسکنرهای ترکیبی. ما هر اسکنر را بررسی کرده و بهترین جنبه‎های کارکرد هر کدام و مواردی که باید هنگام خرید در نظر داشته باشید را مطرح می‎کنیم.

اسکنرهای دستی

این اسکنرها دارای پهنای اسکن کمی هستندو می بایست توسط کاربر روی تصویر کشیده شود.

هرگونه لغزشی در دست کاربر کیفیت تصویر را کاهش می دهد. بنابراین لازم است در هنگام استفاده ازآن دقت زیادی درانجام عملیات اسکن صورت گیرد تا تصویر اسکن شده از کیفیت بالاتری برخوردار باشد.امروزه این اسکنرها بدلیل کیفیت پایینشان کمتر مورد استفاده قرارمی گیرند.

 اسکنرهای تخت(Flatbed Scanner) :

این اسکنرها همانند دستگاه های فتوکپی عمل می کنند .در آنها یک صفحه شیشه ای قرار دارد که تصویر یا متن مورد نظر روی آن قرار می گیرد . سپس به تصویر نور تا بیده و نورتابیده شده مورد تجزیه و تحلیل قرار می گیرد . و به pixel هایی تبدیل می شود که وضعیت هر نقطه را مشخص می کنند.

مزایای اسکنرهای تخت
  • می توانند از اشکال حجیم نیز تصویر بر داری کنند
  • بدلیل اینکه جسم یا تصویر تحت اسکن بطور ثابت قرارگرفته و اسکن می شود، تصویر برداری از کیفیت بالایی برخوردار است .
  • در این اسکنرها علا وه بر تصویر برداری صفحه به صفحه می توان از قطعه ای به نام تغذ یه کننده کاغذ نیز استفاده کرد و تصا ویری که در چند صفحه هستند را بطور متوالی تصویر برداری نمود .

معایب اسکنرهای تخت :

بسیار گران هستند.
فضای زیادی را اشغال می کنند .

 اسکنرهای برگی ( Sheeted Scanner ) :

این اسکنرها همانند اسکنرهای تخت عمل می کنند . ولی تصویر مورد نظربرای اسکن توسط یک موتور به داخل یک شکاف وارد شده وبه دور یک استوانه می پیچد و به آن نور تابیده می شود و سپس نور تابیده شده تجزیه و تحلیل شده و به pixel هایی تبدیل می شود

● مزایای اسکنرهای برگی :

فضای زیا دی را اشغال نمی کنند

ارزانتر از اسکنرهای تخت هستند.

تصاویر اسکن شده از کیفیت بالایی برخوردارند .

● معا یب اسکنر های برگی :

بدلیل آنکه تصویرمی بایست برای اسکن شدن از یک شکاف عبور کند تصویربرداری از اجسام حجیم امکان پذیر نیست و تصویربرداری فقط از یک صفحه امکان پذیر است . مثلا برای اسکن صفحات کتاب ابتدا باید از صفحات مورد نظرفتوکپی گرفته سپس صفحات فتوکپی را صویربرداری کرد . به این ترتیب کیفیت تصویر کاهش می یابد.

تصویر برداری متو الی از چند صفحه ( مانند اسکنرهای تخت ) امکان پذ یر نیست .

 اسکنر های فیلم (Photo Scanner):

این اسکنرها فقط می توانند ازعکس یا فیلم تصویر برداری کنند . تصویر برداری از تصاویر یا متن ها برای این اسکنرها امکان پذیر نیست .

پارامترهای مهم در انتخاب یک اسکنر

باید قبل از انتخا ب و خرید یک اسکنر به نکات زیر تو جه شود :

1) سازگاری : در انتخاب اسکنر سرعت پردازنده میزان حافظه RAM مقدارحافظه آزاد دیسک سخت و نحوه اتصال اسکنربه کامپیوتر بایستی مورد بررسی قرار می گیرد تا با اسکنرانتخابی سازگاری دا شته با شد .

2) قابلیت رنگی بودن : اسکنرها ممکن است قابلیت تصویر برداری سیاه و سفید و یا قابلیت تصویر برداری رنگی را دا شته با شد . اسکنرهای دستی بصورت سیاه و سفید تصویر برداری می کنند . که خیلی کاربرد ندارند بهتراست از اسکنر های رنگی استفاده شود . چون تصاویر رنگی را با کیفیت بالا تری تصویر برداری می کنند واگر تصاویر سیاه و سفید باشند، اسکنرهای رنگی می توانند از حالت سیاه و سفید قرار گیرند و ازاین تصاویر باکیفیت بالا یی تصویر برداری کنند .

3) وضوح : وضوح یا دقت اسکن ( برحسب Dpi ) در هنگام تصویر برداری مشخص می شود. برای وضوح بیشتراسکن به نکات زیر در آن توجه می شود :

باید مدت زمان تصویر برداری توسط اسکنر افزایش یابد .

حا فظه مورد استفاده اسکنر باید به اندازه کافی بزرگ باشد تا تعداد Pixel تصویر برداری شده را بتواند ذخیره کند .این پارامتر بصورت عمودی * افقی ذکر می شود مثلا اسکنر رنگی Ophto 126 از شر کت Epson دارای وضوح 2400*1200 می باشد

4) طول کاغذ : طول کاغذ مورد قبول دراغلب اسکنرها بصورت A4 می باشد .

5) بالا ترین دقت قابل تشخیص : با استفاده از نرم افزارهای موجود می توان دقت و وضوح را حداکثر تا بالاترین دقت قابل تشخیص افزایش داد.

6) تعداد رنگ های قابل تشخیص : هرچه تعداد رنگ های قابل تشخیص افزایش یابد تصویر اسکن شده ازکیفیت بالاتری برخوردار است .

7) تعداد سایه های قابل تشخیص : هرچه تعداد سایه های قابل تشخیص افزایش یابد تصویراسکن شده از کیفیت بالا تری برخوردار است .

8) قرارداد TWAIN : این کلمه ازعبارت Technology Without An Interesting Name گرفته شده است. این قرارداد میان شرکتهای HP (هیولت یاگارد) ، لاجیتک (Logitech ) کداک و... بسته شده است . دراین قرارداد میان برنامه های کاربردی و اسکنرها یک ارتباط ایجاد شده است. تا نرم افزار سیستم بتواند نظارت بر سخت افزار دا شته باشد . اسکنر انتخابی بهتر است از این پیمان تبعیت کند.

اسکنر چگونه کار می‌کند؟

 اسکنر یک دستگاه تصویربرداری است که به سلول‌های حساس به نور یا چشم‌هایی مجهز است که می‌توانند نوری را که از شی مورد اسکن منعکس‌ شده یا عبور کرده‌ است شناسایی کنند. به این سلول‌ها (Charged-Couple Device CCD) می‌گویند.

CCDها به صورت خطی در کنار هم قرار می‌گیرند و نوار باریکی را تشکیل می‌دهند. هر CCD با اندازه‌‌گیری شدت نور، آن را به بار الکتریکی تبدیل می‌کند. تعداد CCD ها در هر اسکنر به هزاران عدد می‌رسد و هر کدام یک پیکسل از شی را ایجاد می‌کنند. به ازای هر پیکسل، تعداد مشخصی بیت، اختصاص داده می‌شود که برای ذخیره اطلاعات لازم هستند. هر چه تعداد بیت‌ها بیشتر باشد، کیفیت تصویر بهتر می‌شود.

بیشتر اسکنرها از CCD استفاده می‌کنند. اما بعضی از اسکنرهای جدیدتر به فناوری Contact Image Sensor (CIS) مجهز شده‌اند. در اسکنر CCD، نوری که از شی مورد اسکن منعکس می‌شود، با عبور از یک مجموعه آینه و لنز به سوی نوار CCD ها هدایت می‌شود. اما در اسکنر CIS، حسگرها درست زیر شی قرار دارند و خودشان نور منعکس‌ شده را مستقیم دریافت می‌کنند. از آن‌ جایی که این اسکنر‌ها، به سیستم پیچیده نوری احتیاج ندارند، کوچک‌تر و بادوام‌ترند و هزینه ساخت آن‌ها کم‌تر می‌شود.

حسگرهای CIS به تراشه‌هایی مجهز هستند که می‌توانند از شی مورد اسکن تصویر دیجیتالی تولید کنند. مصرف انرژی آن‌ها کم تر ازCCD ها است. اما این تراشه‌ها در واقع فضایی را اشغال می‌کنند که اگر نبودند این فضاها مورد استفاده حسگرهای نوری قرار می‌گرفت. از همین رو، کیفیت تصویری که اسکنرهای CIS به دست می‌دهند کمی پایین‌تر از اسکنرهای CCD است. به همین دلیل، خیلی از کاربران از مزایای اسکنرهای CIS (مانند کوچک بودن یا ارزان بودن) صرف‌ نظر می‌کنند و به سراغ اسکنرهای CCD می‌روند.

امیدواریم این مقاله به شما در خرید اسکنر مناسب نیازتان کمک کرده باشد. ما مثل همیشه از شنیدن نظرات شما خوشحال خواهیم شد.

(0)
هیچ دیدگاهی وجود ندارد
دیدگاه خود را بنویسید
*
*